Puhor bisari jau পোহৰ বিচাৰি যাওঁ

A Website for History, Assamese Unicoded Literature, Health, Gk, Science and Technology, Travelling, Recipe etc

Saturday, March 14, 2020

FASTag কি আৰু FASTag ৰ সুবিধা সমূহ


FASTag কি ?

FASTag হৈছে সাধাৰণভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা এক স্বয়ংক্ৰিয় পদ্ধতি যত ঘাইপথত থকা টোল গেট সমূহৰ কৰ গাড়ী নৰখোৱাকৈয়ে দিব পাৰি। Employing Radio Frequency Identification (RFID) প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ যোগেদি FASTag এ যোগাযোগহীনভাৱে কৰ সংগ্ৰহ কৰে। এই কৰ স্বয়ংক্ৰিয় ভাৱে সংগ্ৰহ কৰে FASTag লিংক হৈ থকা বেংক একাউন্টৰ পৰা, যত গাড়ীৰ আগফালৰ গ্লাছত লাগি থকা FASTag ৰ জৰিয়তে।

                     এই প্ৰক্ৰিয়াৰ যোগেদি ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ সমূহৰ ভিৰ কমোৱাৰ লগতে সু-শৃংখলিতভাৱে ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ পৰিচালিত কৰিব পাৰি। National Highways Authority of India (NHAI) & Indian Highways Management Company Limited (IHMCL) ৰ কৰ্তৃত্ব প্ৰদানেৰে National Payments Corporation of India (NPCI) য়ে যোগাৰ দিয়া যোগাযোগহীন সমাধান সূত্ৰ টোল গেটৰ পৰা কৰ সংগ্ৰহৰ। FASTag চৰকাৰী নেতৃত্বাধীন আগভাগ লোৱা প্ৰক্ৰিয়া যত অনুমতি প্ৰদান কৰা হয়, যত কোনো অসুবিধা নোহোৱাকৈ গাড়ীৰ আগফালৰ গ্লাছত সংলগ্ন FASTag ৰ যোগেদি টোল গেটত গাড়ী নৰখোৱাকৈয়ে কৰ দিব পাৰে।

FASTag ৰ সুবিধা সমুহ :-

কোনো অসুবিধা নোহোৱাকৈ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে :- 
                     দৈনিক অহা-যোৱা কৰিব পাৰে ঘাইপথত কোনোদিনে গাড়ী টোল গেটত নৰখোৱাকৈয়ে, কৰবালৈ যাওঁতে লগত পইচা নিনিয়াকৈয়ে, FASTag ৰ যোগেদি টোলগেট সমূহৰ সংগ্ৰহ কৰিবলগীয়া কৰ FASTag লিংক হৈ থকা বেংক একাউন্টৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰি লব।

SMS ৰ যোগেদি FASTag ৰ সবিশেষ তথ্য প্ৰেৰণ :-
                       যেতিয়াই FASTag ৰ যোগেদি টোল গেটত কৰ পৰিশোধ হয় তেতিয়াই SMS ৰ যোগেদি সেই সময়তে পৰিশোধ কৰা কৰৰ সবিশেষ তথ্য প্ৰেৰণ কৰিব।

FASTag ৰ সকলো লেন-দেন প্ৰক্ৰিয়াৰ তথ্য সংগ্ৰহ :-
                          FASTag একাউন্টত সকলো লেন-দেন প্ৰক্ৰিয়া সংগ্ৰহ হৈ থাকিব, প্ৰয়োজন অনুসৰি পুনঃ চাব পাৰিব।

ইন্ধন আৰু সময় ৰাহি :-
                          FASTag ব্যৱহাৰ কৰিলে টোল গেটত ৰোৱাৰ কোনো প্ৰয়োজন নহব, তেতিয়া ইন্ধন আৰু সময় দুয়োটা ৰক্ষা পৰিব।

অনলাইন ৰিচার্জ :-
                          FASTag একাউন্ট UPI, Credit/Debit Card, Net Banking আৰু Mobile Banking ৰ যোগেদিও ৰিচার্জ কৰিব পাৰিব।

2 comments:

  1. বৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ইনফৰমেশ্যন

    ReplyDelete
    Replies
    1. ধন্যবাদ জনালোঁ ককাইদেউ

      Delete