দশম শ্ৰেণীৰ অসমৰ ভূগোল কিছু অতিৰিক্ত প্ৰশ্নোত্তৰ


 ১/ অসমক কিয় উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ দুৱাৰমুখ বুলি কোৱা হয়?

উত্তৰ:-   উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ অন্তৰ্গত অসম ৰাজ্যখন ভাৰতৰ সাতখন ৰাজ্য আৰু দুখন বিদেশী ৰাষ্ট্ৰৰ দ্বাৰা পৰিবেষ্টিত হৈ আছে। এই ৰাজ্যখনৰ উত্তৰে আছে অৰুণাচল প্ৰদেশ আৰু বিদেশী ৰাষ্ট্ৰ ভূটান, দক্ষিণে মিজোৰাম আৰু মেঘালয়, পূবে অৰুণাচল প্ৰদেশ, নাগালেণ্ড আৰু মণিপুৰ আৰু পশ্চিমে আছে পশ্চিমবংগ, ত্ৰিপুৰা আৰু বিদেশী ৰাষ্ট্ৰ বাংলাদেশ। উল্লেখযোগ্য যে অসম ৰাজ্যখন ইয়াৰ পশ্চিম দিশত প্ৰায় ৫০ কিলোমিটাৰ প্ৰস্থৰ ঠেক ভূখণ্ডৰ দ্বাৰা পশ্চিমবংগৰ সৈতে ভাৰত ভূখণ্ডৰ লগত সংলগ্ন হৈ আছে। অৰ্থাৎ ভাৰতৰ লগত সমগ্র উত্তৰ-পূব অঞ্চলটো অসমৰ ভূখণ্ডৰ দ্বাৰা সংযোগ হৈছে আৰু এনে অৰ্থতে অসমক উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ দুৱাৰমুখ বুলি কোৱা হয়।

২/ অসমৰ অৱস্থিতি কিমান?

উত্তৰ:-   অসমৰ অৱস্থিতি ২৪°০৯′ উত্তৰ অক্ষাংশৰ পৰা ২৭°৫৮′ উত্তৰ অক্ষাংশলৈ আৰু ৮৯°৪২′ পূব দ্ৰাঘিমাংশৰ পৰা ৯৬°০১′ পূব দ্ৰাঘিমাংশলৈকে বিস্তৃত হৈ আছে।

৩/ অসমে ভাৰতবৰ্ষৰ কিমান মাটিকালি সামৰি আছে?

উত্তৰ:-   অসমে ভাৰতবৰ্ষৰ মুঠ মাটিকালিৰ ২.৪ শতাংশ অৰ্থাৎ প্ৰায় ৭৮,৪৩৮ বৰ্গ কিলোমিটাৰ মাটিকালি সামৰি লৈছে।

৪/ ভাৰতৰ লোকপিয়ল ২০১১ চনৰ তথ্য মতে অসমৰ মুঠ জনসংখ্যা কিমান?

উত্তৰ:-   ভাৰতৰ লোকপিয়ল ২০১১ চনৰ তথ্য মতে ভাৰতৰ মুঠ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় ২.৬ শতাংশ লোকে অসমত বাস কৰি আছে। অসমৰ মুঠ জনসংখ্যা হৈছে - ৩১২.০৫ লাখ আৰু ইয়াৰে ১৫৯.৩৯ লাখ পুৰুষ আৰু ১৫২.৬৬ লাখ মহিলা।

৫/ ভাৰতৰ লোকপিয়ল ২০১১ চনৰ তথ্য মতে অসমৰ শিক্ষিতৰ হাৰ কিমান আছিল?

উত্তৰ:-   অসমৰ শিক্ষিতৰ হাৰ ২০০১ চনত আছিল ৬৩.২৫ শতাংশ আৰু ২০১১ চনত ৭২.১৯ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হয়।

৬/ ভাৰতৰ লোকপিয়ল ২০১১ চনৰ তথ্য মতে অসমৰ লিংগ অনুপাত কিমান আছিল?

উত্তৰ:-   অসমৰ লিংগ অনুপাত প্ৰতি ১০০০ জন পুৰুষৰ বিপৰীতে মহিলাৰ সংখ্যা লক্ষ্য কৰিলে দেখা যায় যে ২০০১ চনত লিংগ অনুপাত আছিল ৯৩৫ আৰু এই অনুপাত ২০১১ চনত ৯৫৮ লৈ বৃদ্ধি পাইছে। এই তথ্যৰ পৰা বুজা গৈছে যে অসমত কন্যা শিশুৰ জন্মৰ হাৰ সামান্যভাৱে বৃদ্ধি হৈছে।

৭/ ভাৰতৰ লোকপিয়ল ২০০১ চনৰ তথ্য মতে অসমৰ মুঠ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় কিমান শতাংশ লোকে গাঁৱত বাস কৰিছিল আৰু ২০১১ চনৰ ভাৰতৰ লোকপিয়লৰ তথ্য মতে কিমান শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছে?

উত্তৰ:-   ভাৰতৰ লোকপিয়ল ২০০১ চনৰ তথ্য মতে, অসমৰ মুঠ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় ৮৭ শতাংশ লোকে গাঁৱত বাস কৰিছিল। কিন্তু ২০১১ চনত গাঁৱত বাস কৰা লোকৰ সংখ্যা ৮৫.৯০ শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছে।


৮/ অসমৰ নগৰীয়া জনসংখ্যা ২০০১ চনৰ পৰা ২০১১ চনলৈ ভাৰতৰ লোকপিয়লৰ তথ্য মতে কিমান শতাংশৰ পৰা কিমান শতাংশলৈ বৃদ্ধি হৈছে?

উত্তৰ:-   অসমৰ নগৰীয়া জনসংখ্যা ২০০১ চনৰ ১২.৯০ শতাংশৰ পৰা ২০১১ চনত ১৪.০৯ শতাংশলৈ বৃদ্ধি পাইছে।

৯/ ২০১১ চনৰ লোকপিয়লৰ তথ্যমতে অসমত কেইখন প্ৰথম শ্ৰেণীৰ নগৰ আৰু কেইখন দ্বিতীয় শ্ৰেণীৰ নগৰ আছে?

উত্তৰ:-   ২০১১ চনৰ লোকপিয়লৰ তথ্য মতে অসমত ৭ খন প্ৰথম শ্ৰেণীৰ নগৰ আৰু ৬ খন দ্বিতীয় শ্ৰেণীৰ নগৰ আছে।

১০/ ২০১১ চনৰ লোকপিয়লৰ তথ্য মতে অসমৰ আটাইতকৈ জনবহুল নগৰখনৰ নাম কি?

উত্তৰ:-   গুৱাহাটী। ৰাজধানী চহৰ গুৱাহাটী ৯,৬৮,৫৪৯ জন নগৰীয়া লোকৰ জনসংখ্যাৰে অসমৰ আটাইতকৈ জনবহুল নগৰী হিচাবে পৰিগণিত হৈছে।

১১/ ২০১১ চনৰ তথ্য মতে অসমৰ ৭ খন প্ৰথম শ্ৰেণীৰ নগৰৰ নাম কি কি?

উত্তৰ:-   ১/ গুৱাহাটী ( জনসংখ্যা - ৯,৬৮,৫৪৯)
২/ শিলচৰ ( জনসংখ্যা - ২,২৮,৯৮৫)
৩/ ডিব্ৰুগড় ( জনসংখ্যা - ১,৫৪,০১৯)
৪/ যোৰহাট ( জনসংখ্যা - ১,৫৩,২৪৯)
৫/ নগাঁও ( জনসংখ্যা - ১,৪৭,১৩৭)
৬/ তিনিচুকীয়া ( জনসংখ্যা - ১,২৫,৬৩৭)
৭/ তেজপুৰ ( জনসংখ্যা - ১,০০,৪৭৭) ।

১২/ ২০১১ চনৰ তথ্য মতে অসমৰ ৬ খন দ্বিতীয় শ্ৰেণীৰ নগৰৰ নাম কি কি?

উত্তৰ:-   ১/ ধুবুৰী ( জনসংখ্যা - ৬৫,৭৫৬)
২/ ডিফু ( জনসংখ্যা - ৬৩,৬৫৮)
৩/ উত্তৰ লখিমপুৰ ( জনসংখ্যা - ৫৯,৭৯৩)
৪/ কৰিমগঞ্জ ( জনসংখ্যা - ৫৭,৫৮৫)
৫/ শিৱসাগৰ ( জনসংখ্যা - ৫৫,৫৯৫)
৬/ গোৱালপাৰা ( জনসংখ্যা - ৫৩,৪৫৫) ।

১৩/ কি পদ্ধতিৰে নগৰসমূহক প্ৰথম শ্ৰেণী আৰু দ্বিতীয় শ্ৰেণীত ভাগ কৰা হয়?

উত্তৰ:-   লোকপিয়লৰ তথ্য মতে ১ লাখ বা ততোধিক জনসংখ্যাৰ নগৰক প্ৰথম শ্ৰেণীৰ আৰু ৫০ হেজাৰৰ পৰা ১ লাখৰ তলৰ জনসংখ্যাৰ নগৰক দ্বিতীয় শ্ৰেণীৰ নগৰ বুলি ধৰা হয়।

 ১৪/ অসমৰ জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব সম্পৰ্কে লিখা।

উত্তৰ:-   ভাৰতৰ লোকপিয়লৰ তথ্যমতে কুৰি শতিকাৰ আৰম্ভণিতে ১৯০১ চনত অসমৰ জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব আছিল প্ৰতি বৰ্গ কিলোমিটাৰত মাত্ৰ ৪২ জন। সময়ৰ লগে লগে জনসংখ্যাৰ বৃদ্ধিৰ ফলত ঘনত্বও বৃদ্ধি পাবলৈ ধৰিলে আৰু ১৯৪১ চনত জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব ১৯০১ চনৰ তুলনাত দুগুণে বৃদ্ধি পালে ( প্ৰতি বৰ্গ কিলোমিটাৰত ৮৫ জন )। স্বাধীনতাৰ ঠিক পিছতে অৰ্থাৎ ১৯৫১ চনত অসমৰ জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব প্ৰতি বৰ্গ কিলোমিটাৰত ১০২ জনলৈ বৃদ্ধি পালে। ইয়াৰ পৰৱৰ্তী কালছোৱাত জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। ১৯৯১ চনত জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব প্ৰতি বৰ্গ কিলোমিটাৰত ২৮৬ জন, ২০০১ চনত ৩৪০ জন আৰু ২০১১ চনত ৩৯৮ জনলৈ বৃদ্ধি হৈছে।

 ১৫/ অসমৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ কাৰণ সম্পৰ্কে লিখা।

উত্তৰ:-   অসমত উচ্চ হাৰত হোৱা জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ কাৰণ হৈছে মূলতঃ দুটা। ইয়াৰে এটা হৈছে জনসংখ্যাৰ প্রাকৃতিক বৃদ্ধি আৰু আনটো হৈছে বাহিৰৰ পৰা ৰাজ্যখনলৈ অধিক মাত্ৰাত হোৱা জনপ্ৰব্ৰজন।  অৱশ্যে ৰাজ্যখনৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ ক্ষেত্ৰত জনসংখ্যাৰ প্রাকৃতিক বৃদ্ধিতকৈ জনপ্ৰব্ৰজনৰ অৰিহণা অধিক। জনসংখ্যাৰ প্রাকৃতিক বৃদ্ধি দৰাচলতে জন্ম আৰু মৃত্যুৰ হাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। অসমৰ জনসংখ্যাৰ জন্ম আৰু মৃত্যুৰ হাৰ ভাৰতৰ গড় হাৰৰ মাজত বেছি পাৰ্থক্য নাই। ইয়াৰ অর্থ এইটোৱেই যে অসমৰ জনসংখ্যাৰ প্রাকৃতিক বৃদ্ধিৰ ফলত ৰাজ্যখনত যি হাৰত জনসংখ্যা বাঢ়িছে সেই প্ৰায় একেই হাৰত ভাৰতবৰ্ষৰ জনসংখ্যাও বৃদ্ধি পাইছে। গতিকে বৰ্তমান সময়ত অধিক মাত্ৰাত হোৱা জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ ক্ষেত্ৰত এই কথা প্ৰতিপন্ন হৈছে যে যদি অসমলৈ বুজন পৰিমাণে জনপ্ৰব্ৰজন নঘটিলহেঁতেন, তেনেহলে অসমৰ জনসংখ্যা স্বাভাৱিকভাৱেই বৃদ্ধি হৈ থাকিলহেঁতেন। সেয়েহে জনপ্ৰব্ৰজন অসমৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ এটা প্ৰধান কাৰণ বুলি চিহ্নিত হৈছে।
    ব্ৰিটিছে দেশৰ শাসনভাৰ লোৱাৰ সময়ৰ পৰা অৰ্থাৎ ১৮২৬ চনৰ পৰা অসমলৈ কম পৰিমাণে জনপ্ৰব্ৰজন হৈ আছিল। কিন্তু যোৱা শতিকাৰ আৰম্ভণিৰ পৰা অধিক সক্ৰিয় ৰূপত ৰাজ্যখনলৈ জনপ্ৰব্ৰজন হ'বলৈ ধৰিলে। ১৯৪৭ চনত দেশ বিভাজনৰ সময়ত বহু সংখ্যক হিন্দু শৰণাৰ্থী তেতিয়াৰ পূব পাকিস্তান ( বৰ্তমানৰ বাংলাদেশ )ৰ পৰা অসমলৈ প্ৰব্ৰজন কৰে। আকৌ ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ পৰৱৰ্তী কালছোৱাত (১৯৫১-২০০১) অসমৰ জনসংখ্যা দ্ৰুত গতিত বৃদ্ধি পাবলৈ ধৰে। এই কালছোৱাত দেশৰ জনসংখ্যাৰ ১৮৫ শতাংশ বৃদ্ধিৰ বিপৰীতে অসমৰ জনসংখ্যা প্ৰায় ২৩২ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছিল। জনসংখ্যাৰ এই অস্বাভাৱিক বৃদ্ধিৰ মূল কাৰণ হৈছে বাংলাদেশৰ পৰা অসমলৈ অবাধ গতিত হোৱা অনুপ্ৰৱেশ। অৱশ্যে আধুনিক চিকিৎসা পদ্ধতিৰ প্ৰয়োগৰ ফলত হ্রাস পোৱা মৃত্যুৰ হাৰৰ প্ৰভাৱতো জনসংখ্যা কিছু পৰিমাণে বৃদ্ধি পাইছে। অতি সম্প্ৰতি অসমৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ হাৰ কিছু পৰিমাণে হ্ৰাস পোৱা পৰিলক্ষিত হৈছে। ইয়াৰ কাৰণ হ'ল - যে, বৰ্তমান সময়ত ৰাজ্যখনত মন্থৰ গতিৰে জন্মৰ হাৰ হ্ৰাস পাইছে আৰু বাংলাদেশৰ পৰা হোৱা অবাধ অনুপ্ৰৱেশৰ মাত্ৰা আংশিকভাৱে কমি গৈছে।

Post a Comment

0 Comments